Nejen interiér vyžaduje správné osvětlení. Vhodně navržená světla potřebujeme rovněž
v exteriéru. Na co bychom při osvětlování našeho domu jednoznačně neměli zapomenout?
Proč dbát na venkovní osvětlení
Venkovní osvětlení je důležité především z pohledu dostačující orientace. To je důležité v zimních měsících, kdy je brzy tma a my se často vracíme domů již po setmění. Jde o prevenci úrazu i subjektivně znatelnější pocit bezpečí.
Během léta nám správné osvětlení umožní užít si naplno sezónu příjemného posezení, ať už o samotě či s přáteli. Prodloužíme si tak i dobu, po kterou lze využívat balkon nebo terasu.
Správné osvětlení do exteriéru je tak v první řadě funkční, ale i bezpečné a současně vytváří působivou atmosféru. Dům i zahrada mohou při správném osvětlení získat bezmála luxusní dojem.
Stupeň krytí IP
Stupeň krytí IP určuje odolnost svítidla proti průniku cizího tělesa (první číslice) a kapaliny (druhá číslice). Čím je číslo vyšší, tím je vyšší i stupeň ochrany. Vzhledem k tomu, že na osvětlení venku budou působit nejrůznější povětrnostní vlivy, jednoznačně nelze tento parametr zanedbat.
U běžného interiérového osvětlení stačí svítidla s IP20 až IP43. Osvětlení s označením IP44 se pak běžně používá v koupelnách. Pro exteriér je však nutné použít osvětlení IP44 a více. Osvětlení s IP68 můžete použít dokonce i k bazénu.
Index podání barev
Index podání barev neboli Color Rendering Index (CRI) nám říká, jak je umělé světlo věrné v porovnání s denním světlem. Platí jednoduché pravidlo, že čím je hodnota CRI vyšší, tím více se světlo více podobá dennímu světlu.
Pro exteriérové osvětlení dostačuje CRI 65-70. Minimální hodnota CRI pro domácnosti je EU stanovená vyšší, konkrétně 80.
Teplota chromatičnosti
Co se týče teploty chromatičnosti neboli barvy světla, možné je ven použít prakticky všechny. Obvykle však volba majitelů nemovitostí a zahrad padá na neutrální bílou. Tedy osvětlení s teplotou kolem 4000 K.
Velmi často se pro odpočinkové zóny využívá teplejší bílá. Čím teplejší barva bude, tím více relaxační efekt bude na nás mít. Teplou bílou volte například v místě, kde máte sedačku a chodíte si tam číst. Naopak například v letní kuchyni volte studenou bílou, abyste na přípravu pokrmů pořádně viděli.
Pro úplnost ještě dodejme, že venku je samozřejmě možné používat i svítidla barevná. Barvy totiž na zahradu rozhodně nepatří jen o Vánocích, naopak taková svítidla naopak představují aktuální trend.
Intenzita osvětlení
Důležitým parametrem při výběru osvětlení je i jeho intenzita. Ta se udává v luxech. Intenzita osvětlení se u venkovních světel pohybuje v rozpětí od 50 do 300 lx. Tak to dokonce stanovuje ČSN.
Nejnižší hodnota kolem 50 lx bude poměrně dobře stačit například pro osvětlení chodníku. Vyšší intenzitu světla si už určitě dopřejte u vchodových dveří, kde je nezbytné dobře vidět na zámek.
Použité materiály
Potřebě zvýšené odolnosti odpovídají i použité materiály jednotlivých druhů exteriérových světel. Jedná se nejčastěji o kov, hliník, nerezovou ocel nebo plast.
Typy osvětlení:
Podle funkce můžeme osvětlení v exteriéru rozdělit na:
- svítidla užitková
- svítidla funkční
- svítidla orientační
Každé z těchto svítidel může najít své využití v různých situacích. Dále si v krátkosti uvedeme konkrétní tipy pro osvětlení zahrady i nemovitosti:
Osvětlení fasády
Pro tento účel se využívají primárně svítidla nástěnná. Optimální proto je, pokud světlo disponuje i pohybovým čidlem nebo soumrakovým senzorem aktivujícím se při stmívání.
Takové osvětlení se zapne tedy přesně v okamžiku, kdy potřebujete a už vám nebude hrozit, že se například nedokážete trefit klíčem do zámku při příchodu domů. Osvětlení fasády zároveň plní roli bezpečnostního prvku a funguje jako prevence proti zlodějům.
Tento typ svítidel se proto instaluje primárně ke vchodu a také do garáže. Z čistě estetického důvodu pak můžeme svítidla jednoduše umístit všude tam, kde si přejeme zvýraznit určitý architektonický prvek.
Velmi často se jako osvětlení fasády uplatňují i reflektorová svítidla. Nutné je umístit a nasměrovat je vždy tak, aby vás zbytečně neoslňovala.
Osvětlení na zahradu
Volit lze také čistě dekorativní osvětlení rostlin a dalších prvků na zahradě. Okrasná zahrada díky tomu skutečně krásně vynikne.
Jednoduché pravidlo stanovuje, že stromy se osvětlují převážně zdola, neboť se tím lépe zvýrazní a v plné kráse se projeví bohatost koruny i zajímavé tvary. Použitelná jsou pro tento účel zápustná zemní svítidla se silnějšími světelnými zdroji. Keře a různé drobné záhonky je potřeba nasvítit spíše shora, případně zevnitř, pokud je to možné.
Ovšem pozor, směr i intenzitu nasvícení je potřeba plánovat s ohledem na to, kde skutečně chceme sledovat efektní hru světel a kde toužíme odpočívat. To abychom záhy nepřišli na to, že jsme si v jediném klidném koutě zahrady vytvořili světla mnoho a přidáme si tu jako pod divadelními reflektory.
Osvětlení pergoly
Pergoly či jiné přístřešky lze osvětlit závěsnými svítidly. Výhodou je to, že se vejdou i do menších prostor, sama o sobě žádné místo nezaberou. A dokáží vytvořit výjimečnou atmosféru, hodí se tak i pro různé oslavy či významnější události.
Hodí se sem také lampy s originálními stínítky a zajímavě působí i menší reflektory. Chcete si pod pergolou například číst? Určitě budete potřebovat kvalitní zdroj světla, který to umožní. Sáhněte po designové stojací lampě. Dbejte především na to, aby byla dostatečně stabilní.
K osvětlení terasy lze použít nástěnná svítidla, pokud máte terasu zastřešenou, můžete osvětlení uchytit i do něj. Bodová svítidla je možné též zabudovat do podlahové krytiny. Instalují se pak většinou po obvodu terasy a brání tomu, abychom ve tmě omylem šlápli „do prázdna“ a zranili se.
Použít můžete i zahradní reflektory, postačí ty s výkonem 12V. Ostatně pamatujte, že vaše terasa určitě nemusí svítit do daleka. Pro majitele okolních nemovitostí by to mohlo být rušivé.
Protože na terase budeme trávit čas odpočinkem i družnou zábavou, je zcela na místě dbát nejen na funkční stránku světel, ale i na design. Efektně vypadají například LED řetězy, které imitují retro vzhled klasických žárovek.
Dobrou službu vám na balkoně udělají určitě svítidla nástěnná. Volte světla s příjemným tlumeným světlem v teplém odstínu, nejlépe s možností stmívání.
Oblíbené jsou i LED pásky, které napomohou vytvořit příjemné náladové osvětlení a na balkoně vytvoří krásnou atmosféru. Výhodou je maximální nenáročnost při instalaci a variabilita. Elegantně působí i světelný řetěz obtočený nejčastěji kolem zábradlí. Naaranžovat ho ale lze i na sedačku.
Využít můžete i lampy, a to jak ty stojací, tak i menší stolní lampičky. Případně LED svíčky, jejichž použití je zcela bezpečné. Před klasickými svíčkami je dobré určitě varovat, pokud už se bez nich neobejdete, rozhodně je nenechávejte hořet bez dozoru.
Osvětlení chodníků a příjezdových cest
K osvětlení chodníků a příjezdových cest jsou nejvhodnější lampy a sloupkové osvětlení. Toto osvětlení je velmi variabilní. Poměrně užitečné je také osvětlení se zabudovaným senzorem pohybu.
Vhodnější je, pokud podél chodníku nebo cesty máte záhonek a osvětlení umístíte do něj. Pakliže byste jej nainstalovali přímo do trávy nebo na chodník, hrozí, že si jej poškodíte omylem například při sekání trávníku nebo odhrnování sněhu.
A přestože se o ně řada lidí zajímá, dodejme ještě, že za plnohodnotné řešení nelze v tomto případě považovat svítidla zápustná a pojezdová. Světelný kužel totiž směřuje výhradně vzhůru, světlo se neodráží a neosvětluje tedy v požadované míře plochu.
Jak vyřešit venku napájení
Máte-li v dosahu zdroj elektřiny, nečekají vás žádné zásadní překážky při instalaci exteriérového osvětlení. Zásuvky lze již také na zahradě schovat do nenápadně působících sloupků. Nemusíte se tak obávat toho, že budou kazit dokonale vyladěný dojem.
Jestliže ale tuto možnost nemáte, jednoduše sáhněte po osvětlení na klasické baterie. Jinou možnost představují svítidla solární. Výhodou je, že vaši peněženku nezatíží žádnými dalšími náklady na svůj provoz.
S výběrem svítidel Vám rádi pomůžeme, pro radu kontaktujte naše obchodní zástupce.