Každá kuchyně potřebuje i správné osvětlení. Jak by mělo vypadat a čemu bychom se v této místnosti měli raději vyhnout?
Proč je důležité osvětlení v kuchyni
Kuchyně je v mnoha případech faktickým centrem celého bytu, neboť se zde schází celá rodina. Role jakéhosi pomyslného srdce celé domácnosti je tím více posílena, jestliže je navíc spojena s obývacím pokojem. Takové řešení je v moderních bytech časté, neboť požadavkem majitelů je velký prosvětlený prostor.
A tam, kde si nevystačíme se světlem přirozeným, přichází na řadu to umělé zajištěné správně navrženým osvětlením. Vhodné osvětlení dokáže nejen kompenzovat nedostatek světla přirozeného, ale i opticky zvětšit prostor, pozitivně působit na lidskou psychiku, případně dokonce kamuflovat některé architektonické nedostatky.
Zároveň představuje kvalitní osvětlení do kuchyně i důležitý bezpečnostní prvek. Při vaření pracujeme nejen s ostrými noži, proto je důležité na veškeré činnosti na pracovní desce dobře vidět.
V kuchyni bychom měli preferovat rozptýlené světlo. Tedy to, které se odráží od stropu a poskytuje rovnoměrné osvětlení celé místnosti bez nežádoucích stínů.
Centrální svítidlo
Základem je podobně jako v mnoha jiných místnostech centrální světlo. To slouží nejen jako světlo orientační, ale dodá nám i nejvíce světla na práci. Jestliže je kuchyň menší, to znamená celková plocha kolem 15 až 20 m², postačí vám i jediné centrální svítidlo.
Do kuchyně s nízkým stropem se hodí spíše přisazené či zapuštěné svítidlo. V současnosti se používají především LED panely.
Místnost disponující stropem vyšším vám „dovolí“ i závěsné svítidlo v podobě klasického lustru. Týká se to zejména místností s výškou stropu nad 3 m. Zavěsit lze i právě zmiňovaný LED panel, pokud příliš výrazný lustr nechcete.
V případě LED osvětlení by se mělo jednat o světlo s výkonem nad 20 W, u menších kuchyní, tedy pod 20 m², si vystačíte i s nižším výkonem. Co se intenzity, vyžadují normy pro světlo do kuchyně 100 až 150 luxů.
Ve větší kuchyni najde uplatnění i větší počet svítidel. Být to mohou lustry, populární jsou i stropní svítidla ve formě tzv. „bodovek“. Velmi často používaná je i zapuštěná verze nazývaná též jako „bodovky do sádrokartonu“.
A pozor, byť můžeme použít i víceramenný lustr, který nám umožní nasměrovat světlo libovolně, nevýhoda takového řešení tkví ve vytváření nežádoucích stínů. Ani v tomto případě se tak pravděpodobně nevyhneme doplnění centrálního osvětlení o další svítidla, ideálně ta bodová.
Světlo nad jídelní stůl
Velmi často se jakožto zdroje světla nad jídelní stůl používají hlavně závěsná svítidla, případně lustry stahovací. Pokud lustr stahovací není, zkontrolujte si, zda nevisí příliš nízko nad stolem. Jeho spodní hrana by měla být ve výšce cca 70 cm.
V případě místností malých může závěsné svítidlo nad jídelním stolem suplovat i roli jediného centrálního svítidla. Zvažte i to, zda jej ještě dovybavit stmívačem k regulaci intenzity světla.
Osvětlení pod kuchyňskou linku
Ideální jsou hlavně LED světla, která jsou úsporná, díky diodám se mohou chlubit dostatečně dlouhou životností a vydávají rovnoměrné světlo, což při práci určitě oceníte. Pro tento účel se používají především LED trubice.
Doporučit lze i LED pásky, které jsou dostatečně výkonné a snadno se instalují, a to i do těžko přístupných míst. Navíc mají jen minimální spotřebu. Jsou i praktické a nevytvářejí nežádoucí stíny na pracovní ploše. S páskami lze osvětit i zásuvky nebo spíž.
Použít lze i oblíbené „bodovky“, jejich výhodou je hlavně možnost světlo směrovat a účinně tak nasvětlit konkrétní předměty nebo místa. Dále lze tento typ osvětlení využít v kuchyni k nasvětlení poliček, skříněk, ale i dalších výklenků.
Nezapomeňte, že osvětlení kuchyňské linky je vystaveno působení vody a páry. To vyžaduje příslušný stupeň krytí, tedy nejméně IP44.
Nejen pod kuchyňskou linkou je dobré si svítit. Nad kuchyňskou linku je možné umístit taktéž bodová svítidla. Je však nutné též zvážit, z jakého materiálu v takovém případě linku máme vyrobenu. Vhodný je spíše matný povrch, od lesklého se bude světlo odrážet, což není příliš příjemné.
Zvláštní důraz pak klaďte ještě na osvětlení dřezu a sporáku, což jsou další velmi důležité pracovní zóny v kuchyňské lince, které vyžadují jasné, avšak nepříliš intenzivní osvětlení.
Nástěnná svítidla
Ideální je, pokud v kuchyni zkombinujeme různé typy svítidel. Centrální svítidlo lze také doplnit různými typy svítidel nástěnných.
Také v tomto případě můžeme použít oblíbená bodová svítidla, která nám pomohou nasvítit nejrůznější body zájmu, na které si přejeme v místnosti upoutat více pozornosti. Oblíbené „bodovky“ zajímavě zvýrazňují třeba strukturu nábytku.
Velmi dobře v kuchyni fungují také nástěnné lampy s jemným světlem, které se zvláště hodí k umístění do relaxačních zón, které neslouží pro práci, ale spíše pro odpočinek.
I v kuchyni je důležité tzv. náladové osvětlení. Tedy jemné světlo, jehož účelem není dokonale nasvítit konkrétní plochu, ale spíše podtrhnout atmosféru.
Velmi efektně vypadá také barevné osvětlení, které lze umístit například barový pult. Můžete si díky němu připadat jako v klubu, a to aniž byste opustili pohodlí svého domova. Hodí se LED pásky i zápustné bodovky.
LED pásky můžete v kuchyni nainstalovat pro podtržení estetického dojmu prakticky kamkoli. K ryze dekoračním účelům vám stačí pásky s nízkým výkonem 4,8 W na metr.
Jaká barva osvětlení patří do kuchyně
Podstatný je nejen typ svítidel, ale i vhodně zvolená barva světla. Pro pracovní zóny je jednoznačně lepší neutrální bílá, která dobře imituje denní světlo.
To bychom tak měli mít na paměti zejména při navrhování světla u kuchyňské linky, kde budeme v přirozeném světle dobře vidět. Studené světlo se nejen hodí na práci, ale pomáhá i k dobrému soustředění. Teplota světla odpovídající dennímu se pohybuje kolem 5000 K až 6500 K.
Naopak teplé světlo vyvolává spíše atmosféru odpočinku. Použít lze měkčí osvětlení u jídelního stolu, kde se věnujeme nejen konzumaci potravin, ale také u jídla příjemně konverzujeme. Teplé bílé světlo mající charakteristický nažloutlý tón má teplotu kolem 2400 K až 3500 K. Jakožto teplejší zdroj světla s teplotou kolem 2 700 K můžeme dimenzovat i centrální osvětlení.
Z tohoto důvodu je vhodné v kuchyni použít i LED pásky s možností barvy měnit. Podobnou možnost nabídnou i některá světla pod kuchyňskou linku. Lze u nich přizpůsobit chromatičnost a vy si tak na práci nastavíte studené světlo a při odpočinku ponecháte svítit teple bílou.
Jak zvolit vhodný design
Možné je si všechna svítidla pořídit z jedné kolekce. Máte tak jistotu, že je vše dokonale sladěné po stránce materiálů i tvarů. To platí zejména u kuchyně spojené s obývacím pokojem.
Častým zdrojem disharmonie, která pak ruší výsledný designový dojem je zejména světlo nad kuchyňským stolem, které by s ním mělo tvarově ladit. Ke kulatému stolu se hodí kulaté svítidlo, zatímco k hranatému více ladí svítidla hranatého či obdélníkového tvaru.
Co se týče konkrétní designové inspirace, alespoň obecně lze uvést, že majitelé minimalistické kuchyně spíše ocení zapuštěné bodovky, zatímco rustikálně pojatá kuchyně unese i náročně provedený lustr, který mnohdy působí až monumentálně.
S výběrem svítidel Vám rádi pomůžeme, pro radu kontaktujte naše obchodní zástupce.