Osvětlení koupelny

Také v koupelně by nám nemělo chybět vhodné osvětlení. Jaké si přesně vybrat a co by koupelnové světlo mělo splnit?

 
 
 

Stupeň krytí u koupelnových světel

 

Koupelna je poměrně exponovaným prostředím, kde se nemůžeme vyhnout občasnému „zásahu“ vodou.

V zájmu bezpečnosti všech, kdo se v koupelně budou pohybovat, je tak nezbytné myslet na adekvátní ochranu. Její stupeň je určen hodnotou IP a příslušným číslem. První číslice vždy udává ochranu před nebezpečným dotykem a před možným vniknutím cizích předmětů, druhá číslice stanovuje stupeň ochrany právě proti vniknutí vody. Platí jednoduchá úměra, kdy vyšší číslo znamená vyšší stupeň ochrany.

Co se týče jednotlivých stupňů ochrany, stanovuje je přímo technická norma. Jedná se o ČSN-33200-7-701.

 
 

Ta vymezuje čtveřici zón a rozlišuje je takto:

  • zóna 0 – vnitřní prostor vany či sprchového koutu
  • zóna 1 – prostor nad „nulovou“ zónou do výšky 2,25 m nad podlahou
  • zóna 2 – navazuje na zónu 1 a je určen vzdáleností 0,6 m od vany a výškou nad 2,25 m nad podlahou
  • zóna 3 – zbývající prostor koupelny

Z toho vyplývají i minimální požadavky na krytí u použitých světel:

  • zóna 0 – krytí svítidel nejméně IPx7 (například IP67 a výše)
  • zóna 1 – krytí svítidel nejméně IPx4 (například IP44 a výše)
  • zóna 2 – krytí svítidel nejméně IPx3 (například IP43)
  • zóna 3 – krytí svítidel minimálně IPx1 (například IP21)

Od zóny 1 zároveň platí, že instalované svítidlo musí být v provedení nejméně třídy 2 neboli musí mít dvojitou izolaci. U zóny 0 se požaduje napájení provedené ze zdroje SELV.

 

Jakou technologii volit

 

V současné době jsou dominantní především LED světla. LED má vysokou účinnost proti běžným žárovkám (až 10x).

Rovněž diody vynikají dlouhou životností, která se pohybuje v řádech desítek tisíc hodin. Životnost neovlivňuje ani časté vypínání nebo zapínání. Při rozsvícení navíc prakticky ihned zaznamenáte rozsvícení diody na plný výkon, rychlost se pohybuje v řádech milisekund.

LED osvětlení je navíc šetrné nejen k vaší peněžence, ale i k životnímu prostředí. Neobsahuje totiž toxické látky jako olovo či rtuť.

 

Jaký typ osvětlení do koupelny volit.

 

Do koupelny prakticky patří stropní, nástěnná i doplňková světla. Jak je vhodně rozvrhnout?

 

Stropní svítidlo

 

Stropní osvětlení plní funkci centrálního svítidla. Plní primárně orientační funkci, pokud si rozsvítíte, měli byste být schopni se bezpečně po koupelně pohybovat. Musí tedy dobře osvětlit rovnou celou koupelnu.

V malých koupelnách, případně v místnostech s dostačujícím zdrojem přirozeného světla vám bude stačit i jako jediný zdroj osvětlení. Umístěno by mělo být do středu místnosti.

Zvolit lze různé typy, do malých koupelen se primárně hodí minimalisticky pojatá svítidla zapuštěná do stropního panelu. Ve velkoryse pojatých prostorách s vysokými stropy si naopak můžete dovolit i závěsná svítidla, která jsou výraznějším designovým prvkem.

 
        
 
 
 

Tzv. bodovky do podhledu mají výhodu především v tom, že si je naddimenzujete tak, jak je třeba. A můžete je využít i ryze k designérským účelům. Nasvítíte s nimi totiž efektní detaily, na které tak můžete snadno upozornit.

Je však o něco složitější je orientovat tak, aby vás nepříjemně neoslňovaly. Specifickým případem jsou podkrovní koupelny. V takovém případě vhodná bodová světla vpuštěná do zkosené střechy.

Bodovky do sádrokartonu, tedy zapuštěné bodové osvětlení, může posloužit i jako primární zdroj osvětlení. Jednoduše si jich na strop rozmístíte tolik, kolik je zapotřebí. Ovšem pozor, vždy opět především s ohledem na bezpečnost. Raději se u zkušeného elektrikáře informujte, kolik spínačů světla si můžete doma dovolit mít.

 

Doplňkové osvětlení

 

Důležité je z doplňkových světel zejména osvětlení zrcadla. A to především kvůli osobní hygieně, případně u žen kvůli líčení. Hlavní zdroj obvykle pro tento účel nestačí, neboť si jím u zrcadla můžeme stínit.

Tradičně se zdroj světla instaluje nad zrcadlo. Vhodné je i umístit osvětlení po stranách. Instalace světla nad zrcadlo je úsporným řešením do miniaturních prostor. Ve skutečně malých prostorách lze také připustit nahrazení hlavního osvětlení tím nainstalovaným u zrcadla.

Někdy se také doporučuje lokální zdroj světla v blízkosti umyvadla. A to nejlépe opět po obou stranách. Světlo by mělo být umístěno ve výšce očí. A opět je nutné klást důraz na to, že by nás nemělo oslnit.

Podle vkusu je možné světla doplnit i dál. Náladové osvětlení v různobarevných odstínech nám pak pomůže v koupelně dotvořit specifickou atmosféru. Jde hlavně o bodová výklopná světla, případně o voděodolná světla, která jsou zabudována přímo do vany.

 

Nástěnná svítidla

 

Nástěnná svítidla lze využít jako doplnění centrálního stropního osvětlení. Pokud umístíme svítidlo na stěnu nade dveřmi, dokáže nám osvítit celý prostor a může tak suplovat roli centrálního světla. To ale záleží na prostorových dispozicích dané koupelny.

Zejména máte-li doma koupelnu bez oken, určitě se bez centrálního stropního osvětlení a zároveň nástěnného svítidla neobejdete. Můžete si nástěnných svítidel samozřejmě pořídit i více. V takovém případě by alespoň jedno vždy mělo být umístěno nad zrcadlem. U koupelny, která okno má, se držte jednoduchého pravidla „jedno a jedno“, tedy jedno světlo nástěnné a jedno stropní.

Důležité je zejména to, aby vás tato svítidla nijak neoslňovala. Z tohoto důvodu se doporučuje primárně umístit je horní třetině stěny, případně ve výšce asi 1,7 až 1,8 metru.

 

LED pásky

 

Samostatnou kapitolou v osvětlení jsou LED pásky, které se nejčastěji instalují na zrcadlo, lze s nimi například ale i lemovat nábytek. Ostatně na osvětlení poliček nebo zásuvek u koupelnového nábytku se poměrně často zapomíná. S dobrým osvětlením si přitom ušetříte složité hledání různých drobností. Pásky jsou k tomuto účelu ideální.

Jejich výhodou je jednoduchá a rychlá montáž. Současně jsou pro použití v koupelnách bezpečné díky požadovanému stupni krytí.

Pásky mohou plnit i roli efektního náladového osvětlení. LED pásky se navíc dodávají nejen v jednobarevné variantě, ale v nepřeberné škále různých barevných provedení. A to včetně těch, která dokonce umí barvu i měnit.

 

        
 
 

Jakou barvu a výkon světla vybrat

 

Coby základní je doporučen hlavně bílý teplý odstín, který používáte i jinde v domácnosti, to znamená hodnota přibližně 2700–3500 K. Takový odstín je více do žluta, působí jakoby „měkčím“ dojmem a vyvolává pocit útulna. Šetří i unavené oči.

U světla nad zrcadlo se doporučuje barva více podobná dennímu světlu, to znamená více než 4 000 K. Jde o neutrální bílou. Tato přesná hodnota v kelvinech by měla být uvedena na každé žárovce. Celkem by světla v koupelně měla disponovat výkonem 200 až 300 luxů.

Kromě teploty je důležitým parametrem v každé koupelně i tzv. CRI index. Ten, zjednodušeně řečeno, vyjadřuje, o kolik jsou barvy oproti realitě zkresleny. Zejména tento požadavek dobré barevné reprodukce platí pro světlo nad zrcadlem. Hledejte tak světelný zdroj s hodnotou nejméně Ra>80.

 

Osvětlení se senzorem

 

Zvažte také pořízení centrálního osvětlení vybaveného senzorem. Můžete si tím ušetřit situace, kdy ráno i večer únavou doslova nevidíte a složitě tak hledáte vypínač. Zároveň se nemusíte bát částky na faktuře za elektřinu, už se vám totiž jednoduše nemůže stát, že byste zhasnout zapomněli.

 

S výběrem svítidel Vám rádi pomůžeme, pro radu kontaktujte naše obchodní zástupce.

 
Petr Erban