Osvětlení obývacího pokoje

Osvětlení v obývacím pokoji je velmi důležité. Jak si snadno poradit s jeho rozvržením a co byste v obývacím pokoji určitě neměli vynechat?

Jak správně osvětlit obývací pokoj

Obývací pokoj představuje multifunkční prostor, v němž se scházejí všichni členové rodiny i případné návštěvy. To by správné osvětlení mělo reflektovat.

Spektru činností, kterým se v obývacím pokoji věnujeme, musí odpovídat i osvětlení. S jemným náladovým osvětlením si nevystačíme, pokud se například chceme věnovat ručním pracem, případně si míníme v obývacím pokoji číst.

Optimální tak je, pakliže můžete jednotlivé typy osvětlení v souladu s jednotlivými činnostmi naplánovat již na počátku při stavbě nebo rekonstrukci. Jinak se může stát, že nevhodně řešená elektroinstalace umožní například instalaci pouze jednoho stropního svítidla, ač bychom jich potřebovali více.

Z tohoto důvodu je dobré již na počátku zajistit dva okruhy elektřiny. Tím bude možné si pořídit bodové osvětlení, současně bude možné centrální svítidlo spínat nezávisle a zůstane vám i možnost je případně stmívat.

Centrální svítidlo

Jednoznačně je zapotřebí do obývacího pokoje umístit v první řadě centrální svítidlo, které nám poslouží pro orientaci a dobře osvětlí prostor jako celek. Obvykle se toto osvětlení umisťuje doprostřed místnosti, případně nad konferenční stolek se sedačkou.

Volit můžete plošně svítící svítidlo v přisazené podobě, případně zvláště decentně působící zapuštěné světlo. Aktuálně se velmi často používají LED panely.

Velmi efektně působí svítidlo závěsné ve formě klasického lustru. Z něj lze snadno vytvořit i designovou dominantu obývacího pokoje. Ovšem pozor, náročný křišťálový lustr se jednoznačně nehodí všude. Vyplatí se především střídmost, aby výsledný efekt nepůsobil spíše přeplácaně. A ještě jedno upozornění: Z bezpečnostních důvodů určitě lustr nepatří do míst, kde pod ním sedí lidé.

Klasický lustr se vyžaduje více prostoru, hodí se proto spíše do místností s dostatečně vysokými stropy. Umístit bychom jej měli vždy alespoň 120 cm od zdi, nábytku nebo jakýchkoli jiných výrazných prvků. Pakliže máme k dispozici místnost s výškou cca 2,5 m, vhodnější je právě přisazené nebo zapuštěné svítidlo.

Stropní osvětlení

Zejména ve větších místnostech je však vhodné počítat s větším počtem svítidel, jestliže je to technicky možné. Platí to také pro rozsáhlé otevřené prostory v podobě spojení obývacího pokoje s kuchyní.

Centrální svítidlo mohou doplnit svítidla bodová, s nimiž lze efektně nasvítit konkrétní prvky, které si v prostoru přejeme zdůraznit. Oblíbenou volbou jsou ovšem též „bodovky“ zapuštěné do sádrokartonu nebo do podhledu, neboť působí minimalisticky a decentně.

Větší počet závěsných svítidel může plnit funkci stylového designového doplňku a lze je zavěsit například nad pohovku. Samostatné stropní osvětlení určitě vyžaduje jídelní stůl, pakliže se v místnosti taktéž nachází. 

Limituje vás naopak menší prostor? Částečně může větší počet stropních světel suplovat víceramenný zdroj světla s možností směrovat světlo do různých koutů obývacího pokoje.

Doplňková svítidla

Do obývacího pokoje se hodí i specifické doplňkové osvětlení:

Nástěnná svítidla

Nástěnná svítidla můžeme využít jednak pro vytvoření nepřímého světla. To je rozptýlené a uplatníme jej tak především v prostoru, kde nejčastěji relaxujeme, umístit tato svítidla tedy můžeme přímo za pohovku. U těchto zdrojů světla se klade i zvláštní zřetel na design, neboť vyhlížejí-li esteticky, určitě se tím umocní příjemný odpočinkový dojem.

Nahradit vám tento typ svítidel však zvládne i stolní nebo stojací lampa a hodí se tak i do prostoru, kde si čtete. Umístit jej tak můžeme i nad komodu nebo poličky. Mohou být také nainstalována vedle dveří. V některých případech vám nástěnná svítidla mohou nahradit i hlavní světelný zdroj. Výhodou tohoto řešení je určitě snazší instalace oproti stropnímu svítidlu.

Také jakožto nástěnná se používají velmi často svítidla bodová. Jejich předností je možnost nastavit směr světla zcela libovolně. Nainstalovat je můžete kupříkladu poblíž sedací soupravy a konferenčního stolku jako pomocný zdroj při sledování televize nebo posezení s rodinou a přáteli.

Nastěnné osvětlení je vhodné navrhnout tak, aby bylo možné jej ovládat nezávisle na ostatních svítidlech. V takovém případě lze nanejvýše doporučit koupi nástěnného svítidla s vypínačem.

Lampy

Stojací lampu doma ocení například vášniví čtenáři. Ostatně některé modely jsou vybaveny i čtenářskou lampičkou vhodnou k přisvícení u knihy. Praktické jsou i stojací lampy se stmívačem umožňujícím regulovat intenzitu osvětlení.

Stojací lampu lze umístit i vedle sedačky nebo křesla. Pak by měla stát tak, aby její světlo směřovalo ke stropu nebo ke zdi. To je z ryze praktických důvodů. Nebude vás pak její světlo zbytečně oslňovat při sledování televize. I vedle ní může lampa najít své uplatnění.

Pokud si potřebujete svítit v různých místech vašeho obývacího pokoje, oceníte i klasické stolní lampy. Ty lze snadno přenášet a využít je tak jako doplňkový zdroj světla při různých činnostech. Na stolní lampičku určitě nezapomeňte zejména tehdy, máte-li v obývacím pokoji pracovní kout.

Vyberte si nejlépe lampy ze stejné kolekce. Budou materiálově i tvarově sladěné a ve vašem obývacím pokoji se tím vytvoří příjemná harmonie. Právě ta je klíčem k tomu, abychom se v místnosti cítili dobře a dokázali si zde kvalitně odpočinout.

LED pásky

LED pásky reprezentují efektní designový prvek, který se hodí především pro světelné zdůraznění konkrétních prvků.

Zvlášť zajímavě vypadá například osvětlení skleněné vitríny, knihovny či obrazu. Oblíbené řešení představuje i nasvícení televize těmito pásky. To má nejen estetický, ale i praktický význam, dochází totiž ke snižování únavy zraku. Sledování televize ve zcela tmavé místnosti vyvolává kolísání množství světla dopadajícího na sítnici, což způsobuje zatěžování očí.

Výhodou pásků je především jejich variabilita, ale i snadná instalace. Jednoduše si ustřihnete požadovaný rozměr a nalepíte jej. Volte pásky s maximálním výkonem nejvýše 40 W a s teplým světlem.

Jakou intenzitu a barvu by mělo mít světlo v obývacím pokoji

V obývacím pokoji především relaxujeme, k tomu je vhodné příjemné tlumené světlo. Ale například pro čtení či ruční práce potřebujeme světla více. Proto je v obývacím pokoji praktické použít stmívatelné svítidlo, které umožní nastavit intenzitu světla dle potřeby.

Podstatná je i teplota chromatičnosti světla, laicky řečeno jeho barva. Obecně v obývacím pokoji je vhodné vyžadovat teplejší světlo, které vyvolává příjemnou uklidňující atmosféru. Činnosti, kterým se v obývacím pokoji budeme věnovat, jsou převážně odpočinkového charakteru.

Vyloženě studené světlo podporuje soustředění a hodí se tak například do pracovny či do studentského pokoje. Vyžadujte proto zdroje osvětlení s dominující teplotou kolem 3 000 K.

Pokročilé možnosti osvětlení obývacího pokoje

Současná svítidla však nabízejí velmi pokročilé možnosti. Vybrat si tak můžete světla s různou barvou, svítidla s integrovaným reproduktorem, či dokonce uvolňující do prostoru vůni. Snadno tak v obývacím pokoji vytvoříte intimní atmosféru i hravou náladu pro družnou zábavu.

Samozřejmostí je dnes již možnost napojit také i osvětlení na koncept chytré domácnosti a snadno jej ovládat prostřednictvím chytrého telefonu. Chytré osvětlení je ucelený systém svítidel a jejich příslušenství moderní generace, který umožňuje ovládat světla v bytě, domě nebo v komerčních prostorách ovladačem, telefonem nebo hlasem. Inteligentní osvětlení je založeno na možnosti dálkového ovládání přes kompatibilní ovladače nebo přes mobilní aplikace. Nespornou výhodou chytrého osvětlení je, že můžete měnit barevný tón a odstín svícení, jeho intenzitu, stmívání i jiné světelné efekty. Svítidla chytrého osvětlení mohou mít také světelné senzory, které rozsvítí žárovku, panel nebo LED pásek s vaším příchodem.

Je nutné mít všechna svítidla sladěná?

Sladění je určitě důležité, nicméně to neznamená, že je nutné si všechna svítidla pořídit z jedné kolekce. Jednotlivé prvky můžete citlivě nakombinovat.

Zvláště důležité to je, pokud máte velký otevřený prostor kombinující obývací pokoj a kuchyni. Byť se tyto dvě zóny od sebe liší funkcí, jeho vizuální styl by měl být ucelený. Osvětlení by tak mělo ladit nejen navzájem, ale i zapadnout do konceptu místnosti.

Jednoduše pojatý interiér unese i výrazný solitérní kousek. Nemusí to být pouze lustr, ale například i stojací lampa. Zbytek světelných zdrojů už by pak měl být proveden decentně, aby spolu jednotlivé prvky v prostoru příliš „nesoupeřily“.

S výběrem svítidel Vám rádi pomůžeme, pro radu kontaktujte naše obchodní zástupce.




Petr Erban

obchodní manažer