Osvětlení ložnice

Ložnice podobně jako jiné prostory v bytě vyžaduje vhodné osvětlení. Jaké má světlo v ložnici specifika a co by vám určitě nemělo v této místnosti chybět a proč?

Proč správně osvětlit ložnici

V ložnici sice především spíme, nicméně na správné osvětlení bychom zde neměli zapomenout. Tato místnost je ostatně i dějištěm příjemných chvilek s partnerem či partnerkou a řada lidí si je v posteli zvyklá před usnutím i číst.

Především odpočinkovému charakteru celého prostoru by tak měl být přizpůsoben i výběr osvětlení. Podmínkou je zejména to, že světlo nijak neoslňuje, není nadměrně ostré či jinak nepříjemné.

Je také vhodné do ložnice co nejvíce nechat proniknout světlo přirozené. Ačkoli se v noci zcela logicky snažíme místnost zatemnit například těžkými závěsy, ráno bychom jednoznačně měli dát šanci slunečním paprskům. Jde o nejpřirozenější způsob, jak se vzbudit.

Centrální svítidlo

Ložnice se jednoznačně neobejde bez hlavního svítidla. Jakožto centrální osvětlení poslouží to stropní. To může mít podobu přisazeného, případně zapuštěného svítidla. Tato varianta, například v podobě dnes velmi populárních LED panelů, je vhodná především u místnosti s nižším stropem. Místnost se tímto opticky zvětší.

Vestavná svítidla zabudovaná do sádrokartonu či jiného podhledu, jsou absolutně minimalistická a nikde tak nebudou překážet žádné kabely.

Roli centrálního svítidla mohou také zastávat oblíbené „bodovky“ v zapuštěné variantě. Jde o typické řešení podkrovních ložnic, kde jsou k dispozici sádrokartonové podhledy, do nichž právě lze světla zabudovat.

Poslední možnost reprezentují závěsná svítidla. Tradiční lustr je rovněž v ložnici možné jako hlavní světlo mít, avšak jeho délku volte tak, aby vám nehrozilo, že o něj zavadíte vy sami, případně aby ho nemohly strhnout dovádějící děti. Většina závěsných svítidel samozřejmě délku závěsu umožní navolit dle potřeby. Lustry jsou svým provedením poměrně výrazné, zároveň se ze svítidla navíc stane velmi efektní designový prvek.

Zpravidla se centrální svítidlo umísťuje doprostřed místnosti a takto bývá i připravena elektronistalace. Pokud tedy neplánujete zároveň s nákupem nového osvětlení rovnou rekonstrukci celé místnosti, o umístění budete mít zpravidla rozhodnuto.

Osvětlení by mělo být jemné a nejlépe ve spodní části zastíněné. Nemělo by vás oslňovat, až budete ležet v posteli.

Doplňková světla

Kromě hlavního světla oceníte v ložnici i celou řadu svítidel doplňkových, které pomohou vytvořit u vás v ložnici tu pravou atmosféru.

Stropní osvětlení

Klasické stropní osvětlení ve formě bodovek lze použít i jakožto doplňkové svícení ke světlu centrálnímu.

Tuto funkci splní také směrové (spotové) bodovky, které lze směřovat na konkrétní místa a nasvítit efektně například obrazy či jiné dekorace. Vždy je nicméně odkloňte tak, aby je osoba na lůžku neměla v zorném poli, oslnění bodovým světlem je velmi nepříjemné.

Lampy

Zcela typicky patří k ložnici především lampy. Lampičky nemohou chybět na nočním stolku nejen vášnivých čtenářů. Lampa vytvoří i jemné náladové osvětlení a útulnou atmosféru.

Pokud si u nich chcete skutečně číst, dejte přednost variantám s ohebným kloubem, které si namíříte tam, kam je potřebné. Elegantním řešením může být i lampička se stínidlem, které brání zdroji světla, aby vás oslňoval. To je užitečné i tehdy, pokud váš partner chce usnout dříve a nemusí mu tak být příjemné to, že si budete svítit velmi intenzivním světlem. Výhodou je určitě i lampička s možností stmívání.

Pokud to prostor u vás doma dovolí, malou stolní lampičku dokáže nahradit i velká stojací lampa. Ta může být vybavena i dvěma světelnými zdroji, přičemž jeden míří nahoru a druhý si ve formě úzkého kuželu světla nasměrujete do knihy.

Pro čtení si také můžete vytvořit samostatný útulný čtenářský koutek s křeslem a velkou stojací lampou. To je ale aktuální opět hlavně pro majitele větších ložnic.

V ložnicích dam často nechybí toaletní stolek a také ten je zapotřebí osvětlit lampičkou. Hodí se hlavně praktické lampičky se skřipcem, keré si umstíte tam, kam potřebujete.

Přestože lékaři z toho příliš nadšení nejsou, neboť ložnice by skutečně měla sloužit pouze ke spaní, řada z nás právě sem musí umístit pracovní stůl. Prostorové dispozice bytu to mnohdy jinak neumožňují. I na stůl je pak vhodné dát samostatnou lampu.

Nástěnné osvětlení

Pokud vám to prostor v ložnici dovolí, zvolte nástěnnou lampu jako doplněk ke klasické lampě na nočním stolku. Nástěnné osvětlení zvládne klasickou lampičku na čtení i zcela nahradit.

Nástěnná světla mohou taktéž sloužit jako jemné náladové osvětlení. Zaměřte se pak i na to, jak působí svítidlo samotné. Velmi půvabně tak například vypadají nástěnná svítidla s látkovým stínítkem nebo ta, jejichž světelný kužel míří nahoru i dolů.

Toto osvětlení využijeme i coby decentní orientační světlo, které si rozsvítíme například pro cestu na WC, pokud nechceme rušit další „obyvatele“ naší ložnice. Tato světla mohou obsahovat i praktický senzor pohybu.

Velmi praktickým řešení je též orientační světlo do zásuvky, které je umístěné u země. Slouží k tomu, abychom se nezranili při cestě na toaletu nebo pokud se chodíme v noci například napít.

I nástěnná svítidla lze dále použít k osvětlení konkrétních objektů, k nimž si přejeme více přitáhnout pozornost. Jít může například o rodinné fotografie či další předměty, které máme ve své ložnici čistě pro radost.

LED pásky

LED pásky mohou plnit jednak funkci orientačního osvětlení, kterým si můžete svítit v noci, pokud například partnera nechcete budit rozsvěcováním velkého světla. Umístěte je proto nejlépe na podlahu podél stěn.

Pásky splní ale i roli osvětlení ryze dekoračního, které vytvoří útulnou atmosféru, případně osvětlí prvky, na které chcete upozornit. Nalepit se snadno dají například na čelo postele, na spodní stranu lůžka, případně na skříně a skříňky či na poličky.

Osvětlení šatní skříně

Samostatnou kapitolu představuje osvětlení šatní skříně. Pokud ji v ložnici máte, budete potřebovat zdroj dostatečného světla, které zároveň nezkresluje barvy. Barva použitého světla by měla odpovídat dennímu světlu. U LED zdroje se tak budete muset podívat na tzv. index podání barev. Ten by měl dostahovat hodnoty minimálně Ra 80.

Kvalitní osvětlení ve skříni vám zaručí, že vždy najdete v šatníku to, co potřebujete. Používají se nejčastěji malá bodová světla nebo podlouhlá svítidla. Vhodné řešení pro tento účel představují i již vzpomenuté LED pásky.

Tip pro romantiky: Láká vás s partnerem udělat si hezký večer při svíčkách? Jakkoli to zní romanticky, může jít o poměrně nebezpečný nápad. Místo klasických svíček zvolte jejich LED protějšky.

Světelný tok aneb jak silné světlo je zapotřebí

Světelný tok je veličinou, která říká, jak silně dané světlo svítí. Určuje se v lumenech a informaci byste měli určitě najít na balení svítidla, ale například i v parametrech daného produktu v internetovém obchodě.

Pochopitelně se potřebný světelný tok odvíjí hlavně od účelu využití světla. Stropní svítidlo v obytných místnostech požaduje kolem 800 lumenů, u lampičky na čtení bude stačit hodnota 200 lumenů a ryze dekorační osvětlení už „snese“ kolem 100 až 200 lumenů.

Barva světla v ložnici aneb pozor na modré světlo

Důležitým faktorem je barva světla, odborně teplota chromatičnosti. Ta má značný vliv na lidský organismus, při výběru proto není radno ji podcenit.

V ložnici je ideální tzv. teplá bílá, která je ideální kulisou pro odpočinek a nadměrně neunavuje zrak. Jedná se o zdroj s teplotou kolem 2800 až 3300 K. Do ložnice je také přípustné světlo v načervenalém odstínu.

Zcela vyhnout bychom se naopak měli modrému světlu, které může narušovat spánek. Blokuje totiž vyplavování melatoninu, který se někdy nazývá i „spánkový hormon“. Nadbytek modrého světla proto způsobuje nekvalitní spánek i nedostatečnou regeneraci.

S výběrem svítidel Vám rádi pomůžeme, pro radu kontaktujte naše obchodní zástupce.




Aleš Novotný

obchodní manažer