Jak vybrat svítidlo do koupelny?

Světlo v koupelně

 by mělo být co nejpřirozenější, vybírejte si světelné zdroje v neutrální bílé barvě (4000K), které je nejblíže přirozenému dennímu světlu a evokuje větší pocit čistoty.

Neutrální světlo nezkresluje barvu pokožky, hlavně ženy je dobrým pomocníkem například při líčení, protože zachovává spektrum přirozených barev.

Dále je možné pro relaxační chvíle vybrat svítidla s možností změny barevného spektra či regulace stmívání svítidel. (CCT, RGB+CCT)

V koupelně by mělo být použito centrální osvětlení společně s doplňkovým osvětlením např. u zrcadla nebo nepřímé osvětlení LED páskem.

Ve většině koupelen je hlavní světlo tvořeno stropními svítidly

– ty mohou být přisazeny ke stropu nebo zapuštěny (podhledová svítidla). Předností podhledových svítidel je nenarušení linie stropu.

Při výběru světelných zdrojů do koupelny, že je třeba vybírat pouze takové, které jsou vhodné do vlhkého prostoru, odolávají páře, stříkající i tekoucí vodě.

Symbol IP

Symbol IP, který označuje stupeň ochrany a za kterým by měly následovat 2 číslice. První číslo za IP označuje stupeň krytí před vniknutím cizích předmětů, druhé ochranu před vodou. Čím je vyšší, tím je vyšší i stupeň krytí a ochrany.

Světlo do koupelny má mít stupeň krytí alespoň IP44, které chrání před vniknutím pevných cizích těles s průměrem 1mm a více a zároveň je chráněno před vodou, stříkající ze všech směrů.

Při výběru hlavního osvětlení

Při výběru hlavního osvětlení do koupelny pečlivě přemýšlejte nad celým prostorem koupelny – nad její velikostí a barevném odstínu.

Čím tmavší a větší koupelna bude, tím silnější potřebujete hlavní světlo.