Novinky

Chytré elektroměry: Začíná jejich postupná instalace do domácností

V současné době se do některých domácností začínají zavádět takzvané chytré elektroměry. Ty by postupně měly v domácnostech po celé Evropské unii nahradit klasické elektroměry.

Do roku 2020 budou chytré elektroměry ve většině domácností

Orgány EU počítají s tím že do roku 2020 by jimi mělo být vybaveno až 80 procent domácností.

Nejdéle jsou s jejich instalací zatím ve Velké Británii, nicméně i české energetické společnosti tyto přístroje začaly instalovat, v současné době jich je v tuzemsku již několik desítek tisíc.

Data jsou automaticky odesílána do centrály

Chytrý elektroměr je zařízením, které má pomoci snížit spotřeby elektřiny díky lepší možnosti monitoringu. Moderní elektroměr se přímo instaluje namísto původního. Veškerá data, která sbírá, jsou odesílána do centrály, a to prostřednictvím GPRS, rádiového signálu nebo přenosem po silové síti.

Možnost ovládání na dálku

Chytré elektroměry komě toho, že umožnují odečítat stav odběru na dálku (není tedy zapotřebí pravidelných návštěv pracovníků energetických společností v domácnoti) dokáží taky zapínat a vypínat elektřinu na dálku.

Konec zálohovým platbám

Chytré elektroměry přinášejí další obrovskou výhodu. Budou totiž znamenat konec zálohovým platbám. Každý zákazník bude platit měsíčně, a to skutečně tolik, kolik elektrické energie spotřeboval.


12.06.2013

zpět


Partneři: LEDeye LEDeye Energetický rádce
webdesign: Nextcom& edited by MTM-DEV.cz