Novinky

Proces zdražování elektřiny zabrzdíme, možná i zvrátíme

Petr Nečas

Proces zdražování elektřiny zabrzdíme, možná i zvrátíme

Účet za zdivočelý solární boom bude pro spotřebitele velice bolestivý. Kvůli podpoře energie ze Slunce vzroste příští rok cena elekřiny pro české domácnosti o 15 procent a o čtvrtinu pro firmy.

"Je to vážná věc. Můžeme sice s čistým svědomím říci, že za to nemůže ODS, protože my jsme tehdy pro zákon nehlasovali. Naopak jsme před důsledky v parlamentu varovali a byli jsme označováni za škarohlídy a antiekologické radikály, kteří nerozumí moderním trendům," tvrdí premiér Petr Nečas v rozhovoru pro páteční vydání Hospodářských novin.

Stát podle něho razantně zasáhne, musí se ale především vyhnout arbitrážím a soudním sporům. "Ale určitě nemůžeme nechat jen tak, že pro fotovoltaiku byla zabrána dokonce i zemědělská půda v nejbonitnějších oblastech. Kdybychom to nechali být, znamenalo by to, že jsme vláda, která vpodstatě kašle na ekonomiku. A to my nejsme," tvrdí ministerský předseda.

Výkupní ceny solární elektřiny, právě díky nimž se cena pro spotřebitele výrazně zvýší, jsou nyní garantovány zákonem. Nečas slibuje, že jeho vláda najde řešení, jak proces zdražování zbrzdit a půjde li to, dokonce ho zvrátit. "Konkrétní představu máme, ale zatím ji nebudu specifikovat, protože musí být nejdříve řádně právně vyfutrovaná," říká v rozhovoru premiér.

Převzata: www.ihned.cz


26.08.2010

zpět


Partneři: LEDeye LEDeye Energetický rádce
webdesign: Nextcom& edited by MTM-DEV.cz