Novinky

Části Senátu vadí zákon o fotovoltaice. Do hry se vrací prudké zdražení proudu

Oranžový Senát začíná dělat vrásky všem, kteří se snaží zarazit zákonem prudké zdražování elektřiny, které by nastalo od ledna kvůli boomu solárních elektráren. Zákon o fotovoltaice, který počítá se zavedením srážkové daně na solární zdroje, se podle šéfa Senátu Štěcha nelíbí řadě senátorů. Jeho odmítnutí horní komorou může znamenat, že by se Česko nevyhnulo dramatickému zdražení proudu.  
Solární elektrárna ve výstavbě. 

Řada senátorů má okolo zákona pochybnosti a chce ho vrátit zpět poslancům k přepracování. Milan Štěch (ČSSD) to sdělil Radiožurnálu v dnešním pořadu Dvacet minut. Zákon by tak nemusel vstoupit v platnost včas a skokovému nárůstu cen elektřiny v příštím roce by nezabránil. Energetický regulační úřad v září odhadoval, že proud může od ledna zdražit domácnostem až o 13 procent a firmám až o 18 procent. (čtěte Regulátor odhadl výrazné zdražení proudu)

"Návrh zákona je podle prvních informací v ne příliš kvalitním stavu a bude potřeba ho dopracovat. Řada senátorů již při diskusích vyjádřila názor, že pokud by se to nepodařilo, že návrh zákona nepodpoří," uvedl v rozhlase Štěch.

Podle něj je třeba zabránit skokovému nárůstu elektřiny, ale zároveň nedopustit, aby provozovatelé fotovoltaických elektráren ohrožovali stát žalobami.

Poslanci zákon, kterým zdanili podporu fotovoltaiky 26procentní srážkovou daní, schválili v režimu legislativní nouze. Chtěli zabránit velkému vzrůstu cen elektřiny, k němuž mělo v důsledku zákona o podpoře obnovitelných zdrojů dojít v příštím roce. S novým zákonem by se měly ceny zvednout jen o 5,5 procenta.

Pokud by senátoři zákon skutečně vrátili do sněmovny, není jisté, zda by vstoupil v platnost včas.

Prezident Václav Klaus informoval minulý týden předsedkyni Poslanecké sněmovny dopisem, že přijetí novely zákona, která omezuje podporu fotovoltaiky, umožní. V dopise uvedl, že novelu zákona ponechá bez svého podpisu, aniž by ji však vrátil Sněmovně k novému projednání. Tím umožní, aby zákon nabyl účinnosti.

Zdroj: www.idnes.cz 


26.11.2010

zpět


Partneři: LEDeye LEDeye Energetický rádce
webdesign: Nextcom& edited by MTM-DEV.cz