Novinky

České sluneční elektrárny mají výkon skoro jako Temelín

K instalovanému výkonu jaderné elektrárny Temelín, který je 2000 megawatt, se přiblížily na konci roku dohromady solární elektrárny umístěné v Česku. Celkem je nyní připojen a licencován celkový instalovaný výkon 1650 megawatt.

Toto číslo, které agentuře ČTK sdělil předseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Josef Fiřt, platí k 29. prosinci a po finálním součtu do konce roku se zřejmě změní již jen o několik kilowatt.

Od ledna připojené a licencované sluneční zdroje budou elektřinu prodávat za nižší výkupní ceny.

Elektrány s výkonem 130 MW se nestihly připojit


ERÚ sice ke konci roku 2010 vydal licence na solární elektrárny o výkonu 1780 MW, všechny však nebyly připojeny. Od března navíc přestanou být finančně podporovány solární elektrárny o výkonu nad 30 kW postavené na volných plochách.

"Čekám určitý tlak o investorů, kteří to nestihli v loňském roce a budou chtít investice dokončit do konce února," uvedl Fiřt.

V loňském roce zažilo budování solárních elektráren obrovský boom. Ještě v lednu loňského roku totiž činil instalovaný výkon tuzemských solárních elektráren 463 MW. Od té doby se vyšplhal téměř na čtyřnásobek.

Od března přijde další omezení


ERÚ již v průběhu loňského roku předpovídal, že v prosinci bude připojeno zhruba 1600 MW solárních elektráren. V důsledku tohoto rozvoje slunečních zdrojů hrozilo letos podle regulátora zdražení elektřiny o více než deset procent.

Nakonec ale vláda přijala sérii opatření, která zdražení energie omezují v průměru na 4,6 procenta pro domácnosti a 5,2 procenta pro podniky. Zavedlo se například zdanění solárních elektráren sazbou 26 procent či zvýšení poplatků za zábor zemědělské půdy pro sluneční zdroje. Pro solární elektrárny s výkonem nad 100 kilowattů připojených od ledna 2011 se výkupní cena snížila o více než polovinu, tedy z loňských 12.150 korun za megawatthodinu na 5500 korun za MWh.

Zdroj: Aktualne.cz


17.01.2011

zpět


Partneři: LEDeye LEDeye Energetický rádce
webdesign: Nextcom& edited by MTM-DEV.cz